אימה אמריקאית – American Horror Story

אז כפי שמבינים מהשם של הסדרה, זוהי סדרת אימה מצליחה ומוכרת המשודרת ברשת FX שבארה"ב.
יוצרי הסדרה הם ריאן מרפי, ובראד פלצ'ק.
הסדרה היא סדרה אנתולוגית וכל עונה נתפסת כ"מיני-סדרה" עצמאית, לכל עונה יש עלילה ייחודית המתחרשת בתקופת זמן שונה (חלק מהאירועים בסדרה נשענים על סיפורים אמיתיים) ומה שמייחד את הסדרה הוא שחלק מליהוק השחקנים חוזר על עצמו מדי עונה, שחקני עונות קודמות מקבלים תפקידים ודמויות שונות בעונות אחרות. קונספט האימה של הסדרה שונה מכל מה שהגיע לפניה, אז גם אם לא חיבבתם סרטי/סדרות אימה יש סיכוי גדול שתתחברו לסדרת האימה הזו.
נכון לעכשיו, ישנן 7 עונות לסדרה וכל עונה מכילה בן 10 ל- 13 פרקים.

בקצרה על כל עונה:

עונה 1 "בית הרצח"-
הסיפור מתרחש בשנת 2011, על משפחה (זוג הורים ובת מתבגרת) שעוברים מבוסטון ללוס אנג'לס לאחר שהאם עברה הפלה והאב ניהל רומן עם אישה אחרת. המשפחה עוברת להתגורר באחוזה משופצת שרדופה על ידי דיירי העבר. בגדול נשמע כמו סרט אימה רגיל על בית רדוף, אך זה ממש לא סיפור רגיל, ישנה התעמקות סביב "בגידה" בחינה של נושאים עמוקים כגון משפחה, אהבה, סליחה וזה מה שמבדיל את רוב הסדרה מסדרות אימה אחרות- הרבדים הפסיכולגיים הנסתרים.

 

עונה 2 "המוסד הסגור"-
מתרחשת בשנת 1964, ועוקבת אחר סיפוריהם של פושעים הכלואים במוסד הפסיכיאטרי בראיירקליף – מוסד לחולי נפש שנוסד על-מנת לטפל בפושעים לא שפויים. הסוהרים שמנהלים את המוסד כוללים נזירות ורופאים. החולים, שרבים מהם טוענים שנכלאו שלא בצדק כוללים: עיתונאית לסבית, אדם החשוד כרוצח סדרתי ורוצחת לכאורה. בנוסף, מפעילים על דיירי המוסד מניפולציות בדמות אלמנטים רוחניים ומדעיים וחזקה על ידי חייזרים שטניים ושדים. העונה הזו בוחנת סוגיות הקשורים לשפיות.

 

עונה 3 "הכישוף"-
מתרחשת בשנת 2013 ובשנת 1830 במקביל ומתמקדת בקווי עלילה אודות ציד המכשפות בסיילם.
העונה מביאה את סיפורה של נערה שלאחר תקרית טרגית שבה היא מעורבת, לומדת על היותה מכשפה, ונשלחת על ידי אמה לניו אורלינס לפנימייה לבנות בשם "האקדמיה של גברת רובישואו לנערות יוצאות דופן", הלא הוא מסדר מכשפות שפועל במסווה. לאחר רצח מסתורי של מכשפה צעירה, מגיעה מלוס אנג'לסאישה אמידה ומרשימה שמשמשת כמכשפה עליונה של הדור הזה, נחושה להשיב את הסדר במסדר, להגן עליו, ולחנך את הנערות הסוררות.
העונה הזו בוחנת נושאים כמו: ציד מכשפות, גילוי עריות, מיעוטים, עבדות, אמהות ובנות וכישופי וודו.

 

עונה 4 "פריק שואו"-
מתרחשת בשנת 1952 ומתמקדת סביב מופעי הפריק שואו האחרונים שעוד נותרו בקרקס.
העלילה מתרררחשת בעיירה השקטה ג'ופיטר שבפלורידה, ועוקבת אחרי מופע פריקים נודד בראשותה של אלזה, הנאבק באפליות שאנשי העיירה מנהלים נגדם. עשרות שנים לאחר שהציבור ראה את הפריקים כמופע בידור צדדי, אלזה עדיין חולמת למצוא לפריקים שלה בית חם ואוהב, ובד בבד היא חולמת גם לעלות לגדולה ולהיות כוכבת מוכרת. המופע נקלע למהומות שמסתובבות סביב העיירה, והחברים במופע נאלצים להתגבר על אלו שרודפים אותם על בסיס השוני שלהם.
הנושא בו העונה מתמקדת הוא אפליה בין סוגים שונים של אנשים וקבלת האחר, ובמיוחד בין האנשים ה- "נורמליים" ל"פריקים".

 

עונה 5 "המלון"-
העלילה מתרחשת בשנת 2015 עם פלאשבקים לשנים שונות בעברם של דיירי המלון, ומתמקדת בצוות ובדיירים המוזרים ששוכנים ב"מלון קורטז" המסתורי.
הבלש ג'ון לאו חוקר מקרי רצח זוועתיים בלוס אנג'לס שהקשר היחיד ביניהם הוא שהקורבנות עברו על דיבר מסוים מעשרת הדיברות, כשהוא מקבל טיפ אנונימי המוביל אותו למלון קורטז המסתורי.
הנושא בו העונה מתמקדת היא התמכרות ותלותיות בנושאים שונים, מסמים ואלכוהול ועד למין.

 

עונה 6 "רואנוק"-
העונה מוצגת לצופים כסדרת טלוויזיה דוקומנטרית בשם "סיוט הרואנוק שלי", העוקבת אחר בעל ואשתו בשם מאט ושלבי מילר, המספרים לצופים על חוויותיהם במושבת רואנוק המסתורית. חוויותיהם של הזוג משוחזרות כביכול על ידי צוות שחקנים מקצועי (בעונה זו משתתפת הזמרת "ליידי גאגא").

 

טריילרים לעונות 1-6:

https://www.youtube.com/watch?v=norWW9ExdPg

 

עונה 7 "הכת"-
העונה השביעית של הסדרה עלתה לשידור ב- 5 בספטמבר 2017. מתרחשת בשנת 2016, העונה עוסקת בכת סודית השואפת לעלות לשלטון אזורי בעל דעות זהות לנשיא טראמפ דרך הפחדת תושבי האזור במעשי רצח מגונים ומתוקשרים. אלי (שרה פולסון), בעלת מסעדה מהקהילה הגאה, בעלת פוביות המטרידות אותה ומונעות ממנה לנהל חיים רגילים, הופכת לכלי במשחק האימה הפוליטי של הכת.

טריילים לעונה 7:

https://www.youtube.com/watch?v=-27J0sR9268

 

עד כמה שידוע כיום, לסדרה זו יהיו עוד עונות (8,9).
ניתן לצפות בסדרה דרך: סדרות/TVil.

דף הפייסבוק הישראלי של הסדרה:

https://www.facebook.com/ahsisrael/

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.